Sikker sejr uden at sprudle

ÅFS – Team Århus 5-2 (2-0, 3-2, 0-0)

Onsdag var der lokalbrag i damernes bedste række, da ÅFS tog i mod rivalerne fra Team Århus.

ÅFS var fra kampens start spilstyrende. Team Århus lagde ud i en solid defensiv og satsede på kontra. Den klare spilovervægt gav en del chancer til hjemmeholdet, men først godt inde i 1. periode fik ÅFS’erne prikket hul på bylden, da den brandvarme duo, Nielsen og Grove, lavede rav i TÅF forsvaret på flot fight og smuk servering af en sukkerbold lige til at føre blidt over stregen. Stort set samme opskrift stod bag menuen til målet kort efter, da den velfungerende 3. kæde gjorde det til 2-0. ÅFS havde chancer til mere og gav kun ganske få chancer væk i den anden ende i en godkendt 1.periode.

I 2. periode fortsatte TÅF det høje pres, som de også lagde mod slutningen af 1. periode, hvor det voldte ÅFS’erne lidt problemer. I 2. periode kom der generelt mere bevægelse i ÅFS spillet, og det gav et bedre flow og flere flotte kombinationer. Med den løftede kvalitet i spillet frem ad banen fulgte også mål – 3 stk. af slagsen. Desværre kostede manglende koncentration kort efter mål i den anden ende og perioden endte således 3-2.

Kampens sidste periode blev en stor gang rod, da en række udvisninger kostede flowet i spillet. ÅFS’erne skabte fortsat chancer og viste i glimt godt spil, men flere mål blev det desværre ikke til – heller ikke til TÅF – og kampen endte således lidt fladt med en sikker 5-2 sejr.

ÅFS point:
Helena Grove 2+0
Annika Vatnhamar 1+0
Marie Louise Tøttrup 1+0
Mette Milling 1+0
Stine Lausten 0+2
Tine Nielsen 0+2

Skriv et svar